LifeStyle News

Jak oglądać filmy i relacje na żywo z Facebooka / YouTube’a – poradnik

W związku ze stanem epidemii koronawirusa i ograniczeniem liczby uczestników zgromadzeń religijnych do 5 osób część kościołów zdecydowała się na transmisje liturgii i nabożeństw online. W większości wykorzystywany do tego celu jest portal Facebook, ponieważ nie ma on restrykcji takich jak np. YouTube, gdzie aby transmitować online trzeba mieć co najmniej 1000 subskrybentów na koncie.

Sam realizuję takie transmisje i otrzymałem kilka pytań o to czy jest jakiś sposób aby móc oglądać je na telewizorze. Stąd pomysł na ten mini poradnik. Postaram się opisać w nim najprostszą z metodę przesyłania obrazu z komputera na telewizor z pomocą kabelka. Na koniec opiszę też inne sposoby na połączenie urządzeń z telewizorem.

Co będzie nam potrzebne:

  • Dowolny telewizor ze złączem HDMI lub VGA
  • Laptop lub komputer
  • Kabel wyposażony w złącza HDMI lub VGA (w tekście opiszę wygląd gniazd i to od czego zależy w jaki kabel musimy się zaopatrzyć)
  • Opcjonalnie – klawiatura i myszka bezprzewodowa

Podstawową rzeczą, jaką musimy zrobić jest zorientowanie się jaki mamy typ gniazda odpowiedzialnego za przesyłanie obrazu w komputerze lub laptopie i odbiór w telewizorze. Poniżej przedstawiam zdjęcia złącz HDMI i VGA.

Złącze VGA
Złącze HDMI

Może się zdarzyć zarówno w telewizorze jak i laptopie, że będziemy posiadali oba typy złącz. W tej sytuacji zalecam wykorzystanie portów HDMI, ponieważ odpowiadają one zarówno za przesyłanie obrazu jak i dźwięku. Złącze VGA wysyła tylko obraz.

Jeśli już wiemy jakie mamy typy złącz, kupujemy kabel z odpowiednimi końcówkami i o odpowiedniej długości. Jak pewnie się zorientujecie rozpiętość cen na portalach takich jak allegro jest ogromna, nie mniej jednak w 90% przypadków wszystkie kable będą działały tak samo, bez względu na cenę, dlatego nie warto kupować tych droższych. Sytuacja ulega trochę zmianie gdy potrzebujemy kabel o długości powyżej 5m, wtedy zalecam rozejrzeć się za trochę droższymi rozwiązaniami.

Kabel HDMI
Kabel VGA

Gdy już mamy uruchomiony i podłączony laptop lub komputer do telewizora prawdopodobnie będziemy musieli jeszcze w telewizorze zmienić źródło wyświetlania. Robimy to za pomocą przycisku na pilocie, który opisany jest jako “Source”, “Źródło” lub ikonką jak poniżej.

Po kliknięciu przycisku wyświetli nam się lista wszystkich złącz, które mamy w telewizorze. Musimy wybrać to, do którego podłączyliśmy komputer/laptopa. Jeśli skorzystaliśmy ze złącza VGA najczęściej opisywane jest ono nie jako VGA ale jako “PC”.

Warto też kliknąć prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybrać “Ustawienia ekranu” i tam znaleźć opcję “Wiele ekranów” z rozwijaną listą. Możemy wybrać tam w jaki sposób komputer będzie przesyłał obraz. Zalecam wybranie opcji “Powiel pulpit”. Po jej wybraniu na telewizorze i na komputerze będziemy widzieć dokładnie to samo. W przypadku opcji “Rozszerz pulpit” będziemy mieli jakby dwa pulpity i żeby widzieć na telewizorze okno wybranego przez siebie programu, np. przeglądarki internetowej, trzeba złapać ją za górną belkę i przesunąć do jednej z krawędzi ekranu laptopa – pojawi się wtedy na ekranie telewizora. Dzięki temu będziemy mogli oglądać jedną rzecz na telewizorze i drugą na ekranie laptopa.

Oczywiście dużym ułatwieniem będzie skorzystanie z bezprzewodowej klawiatury i myszki, dzięki którym będziemy mogli sterować tym co dzieje się na ekranie telewizora siedząc np. na kanapie.

Inne rozwiązania

Co jeśli nie mamy możliwości podłączenia komputera lub laptopa do telewizora a mamy tablet lub smartfon? Możemy skorzystać z kabelka określanego jako MHL => HDMI. Procedura podłączenia do telewizora jest podobna jak w przypadku komputera, jednak nie zawsze będzie on działał. Co więcej poza podłączeniem telefonu/smartfona do telewizora trzeba jeszcze zapewnić zasilanie z portu USB. Najlepiej przed zakupem skonsultować się ze sprzedawcą i powiedzieć mu jaki model telefonu czy tabletu posiadamy a on powinien nam doradzić w tej kwestii.

Kabel MHL => HDMI

Większość telewizorów Smart oferuje możliwość zainstalowania bezpośrednio na nich darmowych aplikacji YouTube czy Facebook Watch. Jeśli Twój telewizor ma taką funkcję, wystarczy po zainstalowaniu aplikacji poprzez wyszukiwarkę znaleźć interesujący Cię kanał / fanpage i uruchomić oglądanie.

Możemy też skorzystać z bezprzewodowego przesyłania obrazu i dźwięku (dostępne tylko w niektórych telewizorach). Nie chciałbym się jednak rozpisywać na ten temat, ponieważ każdy producent rozwiązał to w zupełnie inny sposób.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest zakup przystawki TV opartej o system Android lub Windows. Przystawka jest to malutki komputer, który podłączamy bezpośrednio do telewizora. Jeśli szukamy taniego rozwiązania to polecam Xiaomi Mi BOX. Można ją kupić za około 230 – 280 zł. Jest ona oparta o system Android i jej działanie jest zbliżone do obsługi tabletu, tyle że wszystko robimy pilotem. Jeśli natomiast wolelibyśmy korzystać z systemu Windows, trzeba zainwestować przynajmniej 550 – 600 zł. Tutaj poleciłbym z tych najtańszych rozwiązań Intel Compute Stick, jeśli natomiast szukamy czegoś bardziej funkcjonalnego, lepszym wyborem będzie któryś z mini komputerów Intel NUC (tutaj przy zakupie warto zwrócić uwagę na to czy dołączony jest oryginalny system Windows 10, bo nie zawsze jest).

Mam nadzieję, że mój poradnik przyda się komuś i pozwoli na ciekawsze spędzanie czasu w czasie epidemii. Życzę miłego oglądania.