LifeStyle

Bądź eko! McDonald’s też będzie próbował.

25 września czyli dokładnie miesiąc temu skończyła się seria “Top 10 kroków do dobrego życia” i w zasadzie od jej ostatniego wpisu nie pojawił się żaden tekst w którym napisałbym coś o byciu pozytywnym człowiekiem. I pewnie jeszcze długo by się nie pojawił, gdyby nie zaskoczył mnie wczoraj mail z centrali McDonald’s Polska.

Historia tego maila jest tak krótka jak i ciekawa. Na przełomie lipca i sierpnia odwiedziłem restaurację McDonald’s. Nie pamiętam już co tam się stało, ale musiałem zostać czymś bardzo mocno podirytowany, skoro skłoniło mnie to aż do napisania wiadomości do centrali. Sądząc po odpowiedzi miałem za dużo czasu między złożeniem zamówienia i jego odebraniem na przemyślenia i zaobserwowałem ile w ciągu tych kilku chwil sieć wprowadza w obieg plastiku i innych odpadów. Od stworzenia zgłoszenia minęły prawie dwa miesiące, ja kompletnie zapomniałem o sprawie a tutaj nagle odpowiedź od Pani Joanny Pyrzenskiej z McDonald’s Polska o poniższej treści.

Szanowny Panie, 
dziękujemy za przesłaną wiadomość oraz najmocniej przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź. Jako marka jesteśmy świadomi problemu odpadów opakowaniowych. Zdajemy sobie też sprawę z odpowiedzialności związanej ze skalą działania McDonald’s. W zeszłym roku zobowiązaliśmy się, że do roku 2025 r. wszystkie nasze opakowania na całym świecie będą produkowane z materiałów przyjaznych środowisku i po wykorzystaniu trafią do recyklingu. Pragnę podkreślić, że w Polsce już teraz wszystkie opakowania McDonald’s, w tym kubki do napojów, są produkowane z materiałów ze źródeł certyfikowanych. Oznacza to, że ich produkcja nie przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego. 
Odnosząc się do Pana pytania – istotnie, obecnie nasze procedury nie przewidują nalewania napojów do kubków gości odwiedzających nasze restauracje. Wiemy, że są lokale gastronomiczne, które dopuszczają taką możliwość, jednak przy naszej skali działania (w Polsce 700 tys. gości każdego dnia) musimy minimalizować każde potencjalne ryzyko dla bezpieczeństwa żywności. Pracujemy nad rozwiązaniem, które umożliwi gościom korzystanie z własnego kubka i mam nadzieję, że wkrótce ta opcja będzie  dostępna. W najbliższych latach planujemy kolejne zmiany, które sprawią, że nasza marka będzie działała w sposób bardziej przyjazny środowisku.  Mam nadzieję, że zmiany te spotkają się z Pana aprobatą.       

Z poważaniem,
Joanna Pyrzenska
McDonald’s Polska

Z tego maila wynika kilka ciekawostek, ale najważniejsza z nich jest taka, że sieć pracuje nad tym, żeby klienci mogli korzystać z własnych kubków. Super!

Mam na to co najmniej dwa rozwiązania, szczególnie jeśli chodzi o darmową dolewkę, bo wiadomo że tutaj sieć chciałaby uniknąć sytuacji w której klienci korzystaliby bez ograniczeń z nalewaka. Teraz klient otrzymuje charakterystyczny kubeczek z logo McDonald’s więc jeśli chciałby nalać napój do innego kubka, ryzykuje że zauważy to obsługa i go zruga.

Rozwiązania, które jako pierwsze wpadły mi do głowy:

1) Tekturowa nakładka na kubek z logiem McDonald’s podobna do tych, które mają chronić ręce przed poparzeniem stosowana np. w sieci Starbucks. Masz nakładkę, to tak jakbyś miał kubek do darmowej dolewki.

2) Kod QR uruchamiający nalewaki. Mógłby być on nadrukowany na paragonie albo wydawany w formie ładnej papierowej karty. Po podejściu do nalewaka, trzeba by było zeskanować taki kod i przez 2 – 3 minuty można by było z niego korzystać, po czym znowu by się blokował. Systemowo trzeba by było ustawić limit np. 1 godziny na dany kod, aby karty czy kody nie były sobie przekazywane między klientami. Z punktu widzenia współczesnej technologii nie jest to żaden problem.

A czy Ty odwiedzając jakieś restauracje zastanawiałeś się kiedyś jak można by zmienić procesy wydawania posiłków aby były one bardziej eko? Napisz w komentarzu!


Na zakończenie kilka słów z życia firmy AndNow Projekt. Pewnie widzieliście już, że 8 listopada odbędzie się spotkanie dla rodziców, którzy chcieliby aby ich dzieci podszkoliły się z gry na instrumentach klawiszowych, w tym na keyboardzie. Kilkukrotnie zostałem zapytany o to czy zajęcia będą odpłatne. Tak, będą ale jednocześnie ich cena będzie niska a im więcej osób się zgłosi tym będzie ona niższa. Szczegóły na temat spotkania znajdziecie tutaj.

Jeśli chodzi o imprezy i vlogi z nich to 9 listopada będę grał na potrójnym przyjęciu urodzinowym. Tym razem vlog będzie trochę bardziej rozbudowany, ponieważ mamy zapewniony nocleg w ośrodku, w którym odbędzie się impreza więc postaram się wszystko zorganizować w taki sposób, aby jechać tam w okolicach południa i mieć czas na to aby nagrać materiał o tym miejscu, bo jest ono piękne i warte odwiedzenia. Mam też już zarezerwowany termin na Andrzejki i Sylwestra. Jak tylko otrzymam ostateczną wersję plakatu na Sylwestra to napiszę tutaj o obu tych wydarzeniach.

Przypominam również o trwającej promocji -100 zł na wszystkie imprezy urodzinowe do końca roku, mam jeszcze wolne terminy. Zapraszam do kontaktu!

Kontakt:

AndNow Projekt
Andrzej Nowak
a.nowak@andnow.pl
Tel. 798 133 904

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *