LifeStyle

Top 10 kroków do dobrego życia cz. 9

Powoli zbliżamy się do końca serii poświęconej zmianom mającym na celu polepszyć jakość Twojego życia. Wszystkie z przedstawionych porad są ważne, jednak dwie ostatnie będą z nich najważniejsze.

Jeśli jeszcze nie zapoznałeś się z poprzednimi tekstami z tej serii, zapraszam Cię do ich odkrycia. Znajdziesz je w linkach poniżej.

9. Nie zwracaj uwagi na krytykę i dąż do celu!

Ile razy poddałeś się, bo ktoś Cię skrytykował? Gdzie byłbyś teraz, gdybyś nie zwrócił uwagi na tę opinię?

Moja przygoda z blogowaniem zaczęła się kilkanaście lat temu w społeczności Fotoblogowej. Pisałem bardzo kiepskie teksty, ale nadrabiałem to zdjęciami, które były nie najgorszej jakości. Z czasem porzuciłem fotobloga i rozpocząłem współpracę z portalem Dobreprogramy.pl, wykonując dla nich m.in. testy sprzętów. Gdy stwierdziłem, że jestem gotowy uruchomić własny blog poświęcony kulturze i technologiom powstał projekt StrefaRecenzji.pl. Kilkanaście miesięcy po jego utworzeniu odezwała się do mnie znajoma ze studiów, która ukończyła filologię polską. Stwierdziła że moje teksty są beznadziejnej jakości, że nie powinienem nazywać ich recenzjami, co najwyżej opisami a jeśli chcę zobaczyć jak wyglądają profesjonalne recenzje, mam zajrzeć na filmweb.pl. Zajrzałem, poczytałem, przyznałem jej rację i poddałem się. Po kilkunastu latach pisania przestałem to robić ze względu na jedną, bardzo krytyczną opinię. Jak widzicie piszę dalej, ale gdybym wtedy nie porzucił marki Strefa Recenzji, może dziś byłbym w stanie na niej zarabiać. Koleżanka po kilku latach przeprosiła mnie za tamtą opinię. Widocznie miała po prostu gorszy dzień.

Gdy chodziłem do liceum zdarzało mi się mieć różne pomysły na wyróżnienie się z tłumu. Jednym z nich była organizacja imprez. Okazało się, że całkiem nieźle czuję się w roli DJ’a a jednocześnie miałem dar przekonywania ludzi do np. zrzuty na wynajem sali w ośrodku kultury. Problem w tym, że imprezy kończyły się różnie. Niestety nad młodzieżą po alkoholu nie da się w 100% zapanować i zdarzały się jakieś pomniejsze bójki i sytuacje niekorzystne z punktu widzenia organizatora np. podczas eventu w jednym z domostw ktoś rozwalił drewniany płotek. Po każdej imprezie czekało mnie również sprzątanie całej sali. Nie zapomnę też sytuacji gdzie dwóch znajomych pobiło się o dziewczynę a gdy impreza się już kończyła wychodzili z sali przytuleni do siebie jak najlepsi kumple. Często rozmawiałem o tych wydarzeniach z moją mamą, która kwestionowała sensowność ich organizacji, ale jednocześnie nigdy kategorycznie mi tego nie zabroniła. Podejrzewam, że gdyby postawiła sprawę na ostrzu noża, zaprzestałbym tego. Dzisiaj mam swoją firmę i jedną z form mojego utrzymania jest prowadzenie imprez. Gdyby nie doświadczenie z czasów młodości, dzisiaj pewnie zajmowałbym się czymś zupełnie innym.

Na sam koniec jeszcze jedna sytuacja wzięta z mojego życia. Gdy na rynku pojawiał się BitCoin stwierdziłem, że jest to temat tak mało interesujący, że nie ma sensu się w niego zagłębiać. Przeczytałem całą serię artykułów, które pojawiły się w magazynie CDAction i których podsumowaniem była opinia autora, że w zasadzie inwestycja w wirtualne waluty niesie ze sobą niczym nie uzasadnione ryzyko. Włożenie wtedy w tę walutę 1000 – 2000 zł nie stanowiło dla mnie żadnego problemu, jednak sugerując się opinią z cenionego magazynu technologicznego, nie zrobiłem tego bojąc się ryzyka. Już kilka miesięcy później mógłbym z zainwestowanego budżetu wyciągnąć jego trzydziestokrotność.

Z historii, które opisałem można wyciągnąć jeden wniosek. Każde działanie niesie ze sobą ryzyko, ale także i naukę. Z dwojga złego lepiej jest podejmować działanie i uczyć się na błędach niż nie robić nic, ponieważ nawet jeśli dzisiaj popełnisz wiele błędów i się nie poddasz, jutro możesz być o krok bliżej do osiągnięcia swojego celu. Nie warto też przejmować się opiniami a tym bardziej krytyką innych osób. Trzeba pamiętać, że każdy kto będzie Ci doradzać czy Cię krytykować będzie to robił z tylko i wyłącznie własnej perspektywy. Pamiętaj, że nie żyjesz czyimś życiem a w tym co robisz nie powinien Cię nikt ograniczać! Żyj więc i rób to co kochasz.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *