LifeStyle

Top 10 kroków do dobrego życia cz. 5

Mówiąc o planowaniu, szczególnie tym długoterminowym warto wspomnieć o byciu konsekwentnym. Jest niedziela, godzina 22:00. Wpis powinien pojawić się o 8:00, niestety różne okoliczności wpłynęły na to, że w tym tygodniu nie miałem czasu przygotować go z delikatnym wyprzedzeniem. Mimo to nie poddaje się i nie idę jeszcze spać. Działam, bo trzeba być konsekwentnym. I Ty też bądź!

Dzisiaj przed Tobą piąty krok do bycia lepszym.

Jeśli jeszcze nie zapoznałeś się z poprzednimi tekstami z tej serii, zapraszam Cię do ich odkrycia. Znajdziesz je w linkach poniżej.

5. Zaplanuj swoją przyszłość

Ostatnio napisałem Ci o planowaniu Twojego dnia. Nie wspomniałem jednak o największej nagrodzie, która Cię czeka gdy już go zrealizujesz i odhaczysz poszczególne zadania. Dopiero wtedy poczujesz satysfakcję, której byś nie doświadczył przeżywając swój dzień bez konkretnego harmonogramu. Twój umysł uwolni się od balastu, który mu narzuciłeś i będzie to najlepsza nagroda jaka Cię spotka tego konkretnego dnia. Będziesz wiedział co dobrego dzisiaj zrealizowałeś i jak wiele zadań jest już za Tobą. U mnie działa to w ten sposób, że im cel jest mniejszy tym satysfakcja jest większa, dlatego duże zadania staram się rozbijać na pojedyncze, małe kroki. Jest to bardzo ważne, bo właśnie teraz napiszę Ci o tych naprawdę dużych zadaniach.

Większość z nas ma bardzo zbliżony czas przebywania na tym świecie. Dla statystycznego obywatela Polski jest to 77 lat. Gdy odejmiemy od tego 14 lat bycia pod totalnym wpływem rodziców zostają już tylko 63 lata. Odejmijmy od tego jeszcze czas na sen tj. średnio 8 godzin dziennie, czyli dokładnie 1/3 czasu Twojego życia. Do przeżycia zostają nam już tylko 42 lata i to pod warunkiem, że po drodze nie spotka nas żadna tragedia. 42 lata to tylko 15 330 dni! Gdy przeliczymy to na godziny da nam to, wydawałoby się aż, 367 920 godzin. Jeśli jednak odejmiemy od tego czas na pracę, średnio 40 godzin tygodniowo zostaje już tylko 280 560 godzin co daje nam tylko 32 lata życia. Czy gdy już sobie to uświadomiłeś nadal chcesz marnować czas na oglądanie seriali w telewizji czy głupich filmików w internecie? Jeśli czytając to masz 14 lat, zostało Ci tylko około 11 680 dni na prawdziwe życie, realizację celów i zostawienie czegoś po sobie. Ile dzisiaj masz lat? Ile czasu Tobie zostało na odkrywanie tego co na tym świecie najlepsze, najsmaczniejsze, najpiękniejsze? A może wolisz tak jak dotychczas siedzieć w fotelu, w Twojej strefie komfortu i nie zwracać uwagi na to, jak Twoje życie przemija z dnia na dzień? A co gdy Twój czas skończy się dzisiaj? Co zostawisz po sobie? Jak będą Cię wspominać Twoi najbliżsi, dzieci, sąsiedzi?

Nie wiem czy teraz w szkole podstawowej nauczyciele mogą zadać takie pytanie, ale gdy ja uczęszczałem do pierwszych klas podstawówki padało ono aż nazbyt często – “Kim chcesz być jak będziesz dorosły”. Odpowiedzi były różne: strażak, aktor, lekarka, dentysta, ksiądz. Niektóre nawet dzisiaj mógłbym przyporządkować do konkretnych osób. Wpływ tamtych “planów” na przyszłość osoby, która jej udzielała był znikomy. Dzisiaj jednak nie Twoi rodzice, dziadkowie, nie Twoja rodzina, nie dziecięce autorytety ale to właśnie Ty decydujesz kim chcesz być i jak przeżyć swoje życie. Cytując klasyka – “nie spieprz tego”. Nie zmarnuj tego czasu i bierz z życia to co najlepsze.

Zaplanuj swoją przyszłość. Zapisz gdzieś te plany. Załóż, że czas, który Ci pozostał przeżyjesz najpiękniej jak potrafisz. Nie zawsze wszystko osiągniesz, ale będziesz znał kierunek w jakim chcesz zmierzać. A gdy przyjdzie czas umierania i odhaczysz chociaż część tych wielkich zadań, dostaniesz najlepszą nagrodę na świecie, będziesz mógł powiedzieć, że dobrze przeżyłeś życie.